Monday, March 11, 2013

5 Ways How to Wear a Simple Black Dress in Cold Days


Ahoj!

Tyto šaty jsem koupila v H&M za pouhé 3 libry a byl to výborný kup, protože tyto šaty jsou neskutečně variabilní. Původně jsem myslela, že to budou takové šaty "na běhání", na pláž a podobně, ale nakonec jsem si je vzala několikrát i do práce. A co myslíte - cítila jsem se v nich dobře :) Hello ladies!


I bought this simple black dress in H&M for just 3£ and it was really good buy as this dress is amazingly variable. Originally I thought this dress is good for "running around", beach and so, but than I wore it to the work too. And guess what - I felt really good :)

1. kombinace
S modrými punčochami, převázané páskem od svetru ve stejné barvě a s černou košilí pod šaty nosím tuto kombinaci v chladnějších dnech.


1st combination

With the blue stockings, belted with the cardigan belt in the same color and with the black shirt under the dress I wear this combination during the colder days.


2. kombinace

S krémovými teplými punčochami, krátkým modrým sáčkem a modrokrémovou teplou šálou tvoří tyto šaty takovou vesele zachumlanou zimní kombinaci.


 2nd combination


With cream stockings, short dark blue blazer and cream-blue warm scarf the dress creates funny "wrapped" winter combination.3. kombinace

Šedé punčochy, šedé sako pánského střihu a boty na klínku - pořád jěště ženský boyfriend styl.

3rd combination

Grey stockings, grey men's cut blazer and wedge shoes - still feminine boyfriend style.
4. kombinace

Tyrkysové punčochy, stuha stejné barvy uvázaná přes krátký černá cardigan a shrnovací kozačky - uvolněný veselejší styl.

4th combination 

Turquoise stockings, same color ribbon belted over the short black cardigan and  "folding" boots - relaxed funny style.


5. kombinace

Elegantnější, trošku "letuškovská" kombinace s modrám krátkým sáčkem, modrými punčochami, bílými lodičkami a černobílým šátkem.

5th combination

More elegant and slightly stewardess like combination with a short dark blue blazer, dark blue stockings, white pumps and black and white scarf.

Poznámka

Všimli jste si, že šaty pokaždé kombinuji s páskem? Ten zvírazní pas a předělí velkou černou plochu, což dle mého názoru prospívám všem šatům podobného střihu.Note
Have you noticed that I always combine the dress with a belt? It is because it drags attention to the waist and it brakes down the big black area. According to my opinion it suits well to all the dresses with the similar cut. 


No comments:

Post a Comment