Monday, April 29, 2013

6 Ways How to Wear Sleeveless Black DressNazdárek, dámy :)

dnes tu máme jedny moc super šaty - jsou černé, značky attrativo, s límečkem, knoflíčky, delší sukní a bez rukávků (nesnáším rukávy u letních šatů). A tuze se mi líbí :) Také mě překvapilo, jak jsou variabilní, takže dnes Vám ukáži 6 způsobů, jak tyto černé šaty bez rukávů nosit.

Today there is one super dress - it is black, attrativo brand, with collar, buttons, longer skirt and without sleeves (I hate sleeves on summer dress). And I really love it :) Furthermore I was surprised how versatile it is, so today I am gonna show you 6 ways how to wear this sleeveless black dress.


1. kombinace
Oranžový svetr, oranžové mokasíny a modro oranžová taška prosvítí černou barvu šatů, přitom je model díky límečku lehce elegantní a zároveň díky botám pohodlný. Tenký pásek je důležitý ke zvýraznění pasu, který by jinak zanikl.

1st combination
Orange jumper, orange loafers and blue-orange bag lighten up the black dress while the outfit stays slightly elegant thanks to the collar and comfortable thanks to the loafers. Slim belt is important to highlight the waist, which would be otherwise "lost".2. kombinace
Černé punčochy, černé lodičky, klobouk. Jednoduchá kombinace, kde černé punčochy nechávají vyniknout horní polovinu šatů - knoflíky a límeček - a klobouk :)

2nd combination
Black tights, black pumps, hat. Simple combination where the upper part of the dress - the buttons and the collar - and the hat became the main focus point  thanks to the black tights.
3. kombinace
Sportovní (trošku) - látkový pásek, sportovní taška a balerínky nebo tenisky pro delší túry po městě, trzích, do zoo, nebo třeba na piknik :)

3rd combination
Slightly sporty - textile belt, sporty bag and ballerinas or sneakers for longer walks in the city, on the markets, in the ZOO or for a picnic :)
4. kombinace
Vážnější kombinace pro chladnější dny, díky barevně střídmé kombinaci černé a šedé snesitelná i na méně veselé události. Krátký černý cardigan jsem přepásala úzkým páskem, aby celý outfit nevypadal "krabicově", šedé punčochy jsou silné a je v nich celkem teplo, v botách na klínku se dá bezbolestně a dlouho chodit, nebo v nich delší dobu stát, pokud je třeba.

4th combination
More serious combination for colder days, which is - thanks to it's simple combination of black and grey - usable even for less cheerful events. I used the slim belt over the short black cardigan, so the outfit doesn't look too squared. The tights are thick and quite warm and in the wedge shoes I can walk or stand for quite a long time without any pain.5. kombinace
Letní kombinace pro méně horké dny, kdy je nepříjemné, když Vám táhne na krk, ale holé ruce ani nohy Vám nemrznou. Šátek chrání krk a zároveň dává vyniknout tvaru šatů tím, že jejich vrchní část zakrývá.
5th combination
Summer combination for "not so hot" days, when it is comfortable to have your neck covered, but your bare arms and legs are not freezing. The scarf protects your neck, while the nice shape of the dress is exposed , while it's upper part is covered by the scarf.6. kombinace
Šaty ve své kráse, doplněné pouze fialovo-černou kabelkou Oilily a fialovými boty Sasch. Mimochodem, nejsou ty boty úžasné?
6th combination
The dress in it's beauty, paired just with purple and black Oilily bag and purple Sasch shoes. By the way - aren't they beautiful?


No comments:

Post a Comment