Saturday, December 8, 2012

Grey,black, blue and purple


Pěkný den všem!Jak vidíte, udělala jsem dvě změny :)

Za prvé: konečně mohu psát i česky - z nějakého důvodu mi totiž nešla přepnout klávesnice. Ono by to asi bývalo šlo vyřešit, ale když to nejde na první kliknutí, znáte to... No každopádně doufám, že tuto změnu oceníte. 

Druhou změnou jsou větší obrázky, protože už mi jejich absence byla párkrát vytknuta, tak doufám, že to někoho potěší :)

Tak a k dnešnímu příspěvku - v tomto outfitu jsem vyrazila nakupovat na trh. V takovém případě jsou tenisky nezbytností. A zdá se, že díky klobouku na mě na každém metru maročtí (většinou) trhovci nepokřikovali "Bonjour Mademoiselle". Nebo to bylo díky počasí? Kdo ví. Každopádně já se cítila příjemně "schovaná" :)

A co vy, jakou jste měly(i) sobotu?

Užijte něděli! Kristýna


Hello Everyone!

So...I have done two changes. 

First: as you can see I started to post in Czech as well. Till now I couldn't as I didn't manage to switch my keyboard. It could be done earlier I think, but you know - if you don't manage to do it for the first try... Anyway  I hope my Czech readers will appreciate this change.

For the second change - I also posted larger pictures, as some readers have pointed their absence as a weakness of my posts, thus I hope it will makes you happy :)

Regarding today's outfit - I went in this outfit to shop at the market where the sneakers are necessary. And it seem that thanks to the hat I received less "Bonjour Mademoiselle" from the (mostly) Moroccan marketers. Or should  I thank the weather? Anyway I felt comfortably "hidden":)

And what about you? How was your Saturday?

Kristyna
coat - Mango, hat - Pimkie, scarf - DIY,  jeans- Levi's, shoes - adidas   

No comments:

Post a Comment