Tuesday, December 25, 2012

How to use scrap to decorate your Christmas table

Veselé Vánoční svátky!


Doufám, že si užíváte přítomnost rodiny, pohody a klidu. Jen jsem se s Vámi chtěla podělit o naši výzdobu štedrovečerního stolu. Bohužel jsem nezvládla fotit stůl "v akci", tak alespoň pro představu.

Moc se mi líbí, když je stůl pěkně nazdobený, jako student si však nemohu dovolit nějakou luxusní dekoraci. Ozdobila jsem tedy stůl stylem "co dům dal" a přidala pár drobností koupených na poslední chvíli už ve slevách (utratila jsem max 100 Kč na věškerou dokupovanou výzdobu, takže celkem ok, řekla bych :) ).

Na stůl jsem použila levný balící papír z IKEA, vystříhané sněhové vločky, postříbřené šišiky, jablka, ořechy, stužky, provázek a vlastnoručně vyrobené ozdobné svíčky.

A abychom zamezili nechtěné záměně sklenic, na každou jsem umístila stužku a na ní napsala jméno hosta :)

Co na to říkáte?
Merry Christmas!


I hope you are enjoying the company of your families, peace and holidays. I just wanted to share with you the pictures of  the decoration of our Christmas table. Unfortunately I didn't manage to make a photo of the table "in action", but I hope you get the idea.

I really like when the Christmas table is nicely decorated, but I can not afford any expensive decoration. Thus I made it in the style "what the house gave" (Czech term :) ) and I added just few things bought in the sales - I spent max 4 EUR on all the decorations I bought, which is OK, I think.

On the table I put a basic wrapping paper from IKEA, and added hand made snowflakes, silver conifer cones, apples, nuts, ribbons, cord and hand made decorative candles.

And in order to avoid unwanted glass exchange I placed a ribbon on each glass and wrote a name of a guest on it :)

So, what do you say?

 

No comments:

Post a Comment